19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony był Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
Pani pedagog Marta Bryk przeprowadziła pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, dzieci własnoręcznie przygotowały papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
438078050 882756353862064 7197842633400900171 n COLLAGE