🇦🇺Australia i ciecz nienewtonowska na kole podróżniczo – eksperymentalnym. austaria
To były kolejne ciekawe zajęcia na których nie ma czasu na nudę.
Dzieci odbyły wirtualną podróż do Australii poznając faunę i florę tego egzotycznego kontynentu.
Po powrocie podzieleni w grupy, na kartach pracy, sprawdzali swoją wiedzą.
Eksperymenty zaczęły się od wydmuchiwania baniek za pomocą słomki następnie przeobraziliśmy się w małych fizyków. W szkole uczono nas, że wyróżniamy 3 stany skupienia materii: stały, ciekły i gazowy. Okazuje się, że jest coś pomiędzy! Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Ciałem stałym jest, gdy dostarczamy jej energii – kiedy nasze ruchy są odpowiednio szybkie i mocne . Natomiast kiedy z taką cieczą obchodzimy się delikatnie – rozpływa się. Można ulepić z niej kulkę podobną do tej z plasteliny. Jest twarda dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpłynie się i ucieknie między palcami.