narod.czytanie
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury polskiej 📔📓📒. Tematem tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Finał pod patronatem pary prezydenckiej odbył się 3 września. Nasi uczniowie też włączyli się w akcję i z zaangażowaniem wzięli udział w różnych aktywnościach przygotowanych przez panie polonistki uczące w naszej szkole.
Pani Beata Bąkowska wraz z uczniami klasy IV zorganizowała wspólne czytanie w bibliotece szkolnej. Uczniowie ubrani w biało-czerwone stroje zaprezentowali dyrekcji oraz kolegom i koleżankom balladę „Powrót taty”. Czwartoklasiści mieli okazję zapoznać się z twórczością naszego wieszcza narodowego, a głosowa interpretacja starszych kolegów na pewno pomogła im w zrozumieniu tekstu.
Uczniowie klasy V czytali utwory Mickiewicza podczas lekcji języka polskiego. Dawid Morka i Adrian Dróżdż również zapoznali pozostałych uczniów z tekstem „Powrót taty”. Przeczytali również balladę „Lilije”. Utwory zostały następnie pokrótce omówione i mimo obecności wielu archaizmów i trudnych słów spotkały się z przychylnością młodzieży.
Uczniowie klasy VI wraz z p. Agnieszką Nowak nagrali audiobook do ballady „Pani Twardowska”. Głosu aktorom udzielili: Weronika Zabłotny (diabeł), Alan Misiowiec (Twardowski) i Dorian Wołowiec (narrator). Nagranie można odsłuchać pod tym linkiem:
Uczniowie VIII klasy spróbowali swoich sił w aktorstwie i wcielili się w bohaterów ballady „Świtezianka”, którą poznali już w klasie VII. Mimo nieciekawej aury, z zaangażowaniem włączyli się w akcję i tym samym przypomnieli tekst, którego znajomość przyda im się podczas pisania egzaminu ósmoklasisty. W rolach głównych wystąpili:
Świtezianka – Anna Walkiewicz / Ewa Kopeć
Strzelec – Miłosz Wróbel
Narrator – Artur Opara.
Zapraszamy do obejrzenia filmu:
Dziękujemy uczniom za włączenie się do akcji! #NarodoweCzytanie